اخد اقامت آلمان از طریق کار

ارزشیابی مدارک جهت ورود به بازار کار در آلمان

ارزشیابی مدارک در آلمان با هدف کار یا تحصیل انجام میشود در این مقاله میخواهیم در مورد ارزشیابی مدارک در آلمان با هدف ورود به بازار کار اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم . بعضی عناوین شغلی در همه جهان یا تقریبا در اکثر نقاط جهان مشابه یا یکسان است اما بعضی ها نه . مثلا Dipl-Ing در آلمان عنوانی است که به فارغ التحصیلان دانشکده های مهندسی داده میشود شاید برای خیلی از ما ناشناخته باشد بهمین نسبت عناوین شغلی ما که در ایران کسب کردیم هم برای خیلی از شرکت های آلمانی ناشناخته است . مثلا در ایران ما ” مهندس بهداشت حرفه ای ” داریم که عنوان آن در آلمان کاملا متفاوت است.خوب حالا از کجا متوجه شویم چه کسی و یا کجا مسئول ارزشیابی یا معادل سازی مدارک ما با هدف ورود به بازارکار در آلمان است . آیا میتوانیم با همین مدرک شروع به کار کنیم یا خیر ؟

پیشنهاد ما : اقدام به معادل سازی مدارک در آلمان کنید

آیا اصلا لازم است مدرک خود را در آلمان ارزشیابی کنم ؟
بلی و خیر . برای بعضی شغل ها ارزشیابی مدارک مفید است و برای بعضی ها ضرورت و این بستگی به این دارد چه نوع شغلی شما قبلا داشته اید.

۱٫Reglementierte:

شغلهایی که به این دسته مربوط می شوند لازم است که مدارک تحصیلی و شغلی آن ارزشیابی شود تا بتوان در آلمان با همان عنوان کار کرد. مثلا پزشکان, وکلای دادگستری. برای افرادی که شغل شان فنی یا Handwerk است و می خواهند شرکت شخصی خود را داشته باشند هم باید مدارکشان ارزشیابی و تایید شود .

۲٫Nicht-reglementierte Berufe:

این دسته از هر چند نیاز به ارزشیابی مدارک ندارند. مثلا افرادی که در بخش آی تی فعال هستند یا مثلا نانوا و … البته توصیه ما این است که این ارزشیابی انجام شود تا شانس بهتری برای پیداکردن کار در آلمان داشته باشید و بهنگام تقاضا برای کار, کارفرما می تواند بهتر رزومه شما را بسنجد .

چه کسی مسئول ارزشیابی مدارک خارجی در آلمان است؟

چون بسته به هر شغل و ایالت موسسه های مسئول ارزشیابی متفاوت می باشند یک سایت رسمی برای اینکار وجود دارد که با ورود به و طی مراحل زیر می توانید در آخر بفهمید مسئول ارزشیابی مدارک شما چه موسسه یا اداره ای است

 

گروههای مالیاتی در آلمان

مهمترین مالیات در آلمان, مالیات بر درآمد است که همه شاغلین باید این مالیات را بپردازند. البته برای همه شهروندان در آلمان یک ” معافیت مالیاتی ” وجود دارد که Steuerbefreiung گفته میشود و شامل افرادی می شود که زیر ۸٫۶۵۲ یورو درآمد سالیانه داشته اند البته به شرطی که مجرد بوده باشند چون برای متاهلین و یا افرادی که پارتنر دارند به قولی verpartnert هستند .معافیت مالیاتی برای حقوق سالیانه زیر ۱۷٫۳۰۴ یورو ست . مقدار مالیات بر درآمد در آلمان از ۱۴ تا ۴۲ درصد درآمد متغیر است البته لازم به ذکر است که فقط افراد مجردی که بالای ۲۵۴٫۴۴۷ یورو در سال و افراد متاهلی که بالای ۵۰۸٫۸۹۴ یورو در سال درآمد دارند شامل مالیات ۴۲ درصدی خواهند شد که این سقف مالیات Der Spitzensteuersatz نامیده میشود.میزان مالیات پرداختی در آلمان فقط به مقدار درآمد ما بستگی ندارد بلکه به وضعیت زندگی ما هم مرتبط است مثلا مجرد یا متاهل ؛ دارای پارتنر یا ازدواج کرده ؛ مادر تنها با بچه یا … همه اینها در تعیین نوع ” گروه مالیاتی ” ما در آلمان موثراست که این گروههای مالیاتی در آلمان شش گروه هستند که در ادامه با هم می شناسیم.

گروه اول مالیاتی در آلمان :
مجردین به شرطی که به عنوان پدر یا مادر مجرد تلقی نگردد.
افرادی که به طور مستمر از همسر یا شریک زندگی خود جدا می شوند.
افرادی که رسما طلاق گرفته اند.
متاهلینی که همسرشان در خارج از آلمان زندگی می کند.
گروه دوم مالیاتی در آلمان :
پدر یا مادر مجرد صاحب فرزند که با فرزند خود تنها زندگی می کند و به لحاظ شرایط خاص شامل معافیت های مالیاتی مخصوص به خود می شوند.
گروه سوم مالیاتی در آلمان :
فرد متاهل یا دارای شریک زندگی که همسرش یا شریک زندگی وی شاغل نیست یا شاغل است ولی حقوق بسیار پایینی دریافت می کند شامل این گروه مالیاتی میشود و همسر یا شریک زندگی وی که حقوق کمتری می گیرد در گروه مالیاتی پنجم قرارمیگیرد.
گروه چهارم مالیاتی در آلمان :
متاهلینی که هر دو شاغل هستند و درآمدشان بهم نزدیک است . این گروه مالیاتی برای آنها مناسبتر خواهد بود .
گروه پنجم مالیاتی در آلمان :
همسر یا شریک فردی که در گروه سوم مالیاتی قرارمیگیرد شامل گروه پنجم مالیاتی میشود.
گروه ششم مالیاتی در آلمان :
کسانی که بیشتر از یک شغل یا منبع درآمد داشته باشند در این گروه قرامیگیرند.
نکته : والدین مجرد و متاهلینی که دارای فرزند هستند شامل یک حدمعینی از معافیت مالیاتی می شوند که برای یک فرزند حدود ۷٫۳۵۶ یورو در سال می باشد. والدین مجرد ( گروه مالیاتی ۲) و متاهلین گروه چهارم مالیاتی از کل معافیت مالیاتی بهرمند می شوند ولی متاهلینی که یکی از آنها در گروه سوم و یکی در گروه پنجم قراردارد فقط از نصف این معافیت یعنی ۳٫۶۷۸ یورو سودمی برند.

مثال : فردی متاهل با یک فرزند در گروه مالیاتی سوم که کل معافیت مالیاتی یعنی ۷۳۵۶ یورو را شامل می شود در سال ۳۰٫۰۰۰ یورو درآمد دارد اداره مالیات فقط از ۲۲٫۶۴۴ یورو مالیات می گیرد

 

درآمد در آلمان – مزایا و کسورات آن

در آلمان یک حقوق پایه داریم که بنا بر توافق با کارفرما تعیین میشود یا بر حسب تعرفه صنف کاری که ما در آن مشغول هستیم. این حقوق پایه را Grundlohn مینامند.در کنار این حقوق پایه ما یکسری مزایا که به حقوق پایه ما اضافه می شوند و حقوق ما را تشکیل می دهد که Bruttolohn نامیده میشود این حقوق هم یکسری کسورات را شامل می شود که دست آخر حقوق خالص ما مشخص می شود که Nettolohn گفته میشود. اما این مزایا و کسورات چه هستند و چه مقدار از حقوق ما را شامل می شوند خصوصا کسورات که دیدن آنها در فیش حقوقی یک شوک جانانه به ما وارد میکند.

مزایای درآمد در آلمان :
۱٫دسته اول از مزایا با عنوان Zulagen نامیده میشوند و مشاغل زیر این مزایا را دریافت می کنند.

مشاغلی که قدرت بدنی زیادی میطلبند.
مشاغلی که خطرناک تشخیص داده میشوند مثلا مشاغلی که کارگران در معرض گازهای شیمیایی هستند.
کار مداوم در محیط های خیلی سرد یا گرم یا مرطوب.
مشاغلی که در آنها امکان خطرهای جانی هست.
و …
۲٫ دسته دوم از مزایا با عنوان Zuschlägen نامیده می شوند و شامل موارد زیر هستند.

فوق العاده اضافه کاری
فوق العاده کار در شب
فوق العاده کار در روزهای کاری
و …
۳٫ دسته سوم که به Zuwendungen معروفند شامل موارد زیر هستند.

کمک هزینه تعطیلات
هدیه کریسمس
هدیه تول
هدیه سالگرد تاسیس شرکت
و …
خب اینها مزایا و فوق العاده حقوق در آلمان بودند. حال برای اینکه مطلب کمی جذابتر شود قسمت کسورات را با یک مثال شروع ادامه میدهیم .

فرض کنید یک دوستی داریم که در اداره پست استخدام شده و اولین فیش حقوقی خودشو امروز گرفته این دوست ما فک میکرد ۱۹۰۰ یورو حقوق میگیره اما الان میبینه که ۱۳۰۰ یورو به حسابش واریز شده و مشغوله وارسی فیش حقوقیش هست که ببینه چه بر سر این پول زبان بسته آمده پس با ما باشید تا ما هم مثل ایشون بفهمیم داستان چیه .

کسورات درآمد در آلمان:
۱٫ Lohnsteuer
مالیات بر درآمد است و هر کسی در آلمان که مشغول به کار است باید این مالیات بر درآمد را بپردازد البته افرادی هم هستند که شامل معافیت مالیاتی یا steuerbefreiung می شوند که این افراد دو دسته هستند.

افراد مجردی که درآمد سالانه آنها کمتر از ۸٫۶۵۲ یورور در سال است.
افراد متاهل که درآمد سالانه آنها کمتر از ۱۷٫۳۰۴ است .
مقدار مالیات بر درآمد در آلمان متغییره از ۱۴ تا ۴۲ درصد که البته فقط افرادی که بالای ۲۵۴٫۴۴۷ یورو در سال درآمد دارند ۴۲ درصد مالیات می پردازند و انهم موقعی که مجرد باشند و متاهلینی که بالای ۵۰۸٫۸۹۴ در سال درآمد دارند هم باید ۴۲ درصد مالیات یا سقف مالیاتی را بپردازند.

خوب برگردیم به مثال :در قسمت مالیات بر درآمد چون دوست ما در گروه اول مالیاتی در آلمان قرارمی گیرند بدلیل مجرد بودنشون و بنا به فرمول های خاص اداره مالیات ایشون باید ۱۷۰ یورو مالیات بر درآمد پرداخت کند پس تا آلان ۱۷۰ یورو کسر شد.

۲٫ Solidaritätszuschlag
مالیات همبستگی (با شرق آلمان) که از سال ۱۹۹۱ و پس از اتحاد دوباره آلمان شرقی و غربی برقرار است و ۵,۵ درصد مالیات بر درآمد به این بخش تعلق می گیرد یعنی :

۵,۵ % * ۱۷۰ Euro = 9,40 Euro

استثنا: وقتی مالیات بر درآمد ما کمتر از ۸۴ یورو باشد نیازی به پرداخت این وجه نیست. (مثلا برای حقوق ۱۴۰۰ یورو و کمتر)

۳٫ Kirchensteuer
مالیات کلیسا که هر عضو کلیسا است این مالیات را می پردازد و ۱۵,۳ درصد مالیات بردرآمد را شامل میشود یعنی :

۹ % * ۱۷۰ Euro = 15,30 Euro

استثناء: در استان های Baden-Württemberg و Bayern این مالیات کمتر و ۸ درصد مالیات بردرآمد است . با این مالیات کلیساها هزینه های جاری کلیساها اعم از پرسنل, هزینه نگهداری از بناها و امورات خیریه و … تامین می شود.

۴٫ Krankenversicherung
بیمه سلامت الزامی ترین بیمه در آلمان است و همه بدون استثناء این بیمه را دارا هستند چه کارکنیم چه نکنیم . هزینه این بیمه ۱۴,۶ درصد کل درآمد ما است که نصف آن را ما و نصف دیگر را کارفرما پرداخت می کند یعنی ۷,۳ درصد را باید ما بپردازیم که البته با ۱,۱ هزینه اضافه که از طرف شرکت های بیمه لحاظ می شود ما باید ۸,۴ درصد کل درآمد را بعنوان بیمه سلامت بپردازیم به عبارتی :

۸,۴ % * ۱٫۹۰۰ Euro = 159,60 Euro

۵٫ Rentenversicherung
بیمه بازنشستگی که معمولا مانند بیمه سلامت و بیمه مراقبت و نگهداری ۱۸,۷ درصد کل درآمد ماست که بصورت نصف نصف توسط کارمند و کارفرما پرداخت می شوند پس ما باید ۹,۳۵ درصد درآمد را هزینه بیمه بازنشستگی کنیم که موقع بازنشستگی از این بیمه تامین شویم .

۹,۳۵ % * ۱٫۹۰۰ Euro = 177,65 Euro

۶٫ Pflegeversicherung
بیمه مراقبت و نگهداری موقعی نیاز است که بیمه سلامت هزینه های بیماری ما را تقبل نکند چون هر بیمه سلامتی حد و مرز مشخصی دارد و خدمات خاصی را ارائه می دهد که وقتی خدمات موردنیاز ما خارج از این محدوده باشد بیمه نگهداری و مراقبت به کمک ما خواهد آمد و مقدار آن ۲,۵۵ درصد کل درآمد است که بین کارفرما و کارمند تقسیم می شود و افرادی که بالای ۲۳ سال هستند و فرزندی ندارند باید نیم دصد بیشتر پرداخت کنند. در مثال فرض می کنیم ما کمتر از ۲۳ سال درنظر می گیریم پس فقط نصف ۲,۵۵ درصد را پرداخت میکنیم یعنی :

۱,۲۷۵ % * ۱٫۹۰۰ Euro = 24,23 Euro

۷٫ Arbeitslosenversicherung
بیمه بیکاری هم جزء کسورات است و افرادی که بالای ۴۵۰ یورو در ماه درآمد دارند باید این بیمه را بپردازند که موقع بیکاری از آن تامین گردند و ۱,۵ درصد کل درآمد ما خواهد بود یعنی :

۱,۵ % * ۱٫۹۰۰ Euro = 28,50 Euro

البته کلا ۳ درصد است و کارفرما نصف دیگر را می پردازد.

خب همه کسورات محاسبه شد فرض گرفته بودیم ۱۹۰۰ یورو قرارداد بستیم و با کسر این موارد که حدود ۶۰۰ یورو هستند درمی یابیم که چرا این دوستمون در آخر چیزی حدود ۱۳۰۰ یورو درآمد خالص خواهد داشت این درآمد خالص دریافتی در آلمان Nettolohn نامیده می شود .

 

اطلاعات جامع در مورد آوسبیلدونگ در آلمان

۱٫تعریف آوسبیلدونگ و انواع آوسبیلدونگ:
Schuliche Ausbildung
Duale Ausbildung
۲٫اطلاعات اولیه در مورد آوسبیلدنگ :
الف:کلیه رشته های آوسبیلدونگ
ب: درآمد آنها حین یادگیری
ج: طول دوره
۳٫ تامین هزینه های زندگی حین آوسبیلدونگ
الف: باب (Die Berufsausbildungsbeihilfe (BAB
ب : بافوگ BAföG

۴٫پیش نیازهای آوسبیلدونگ
زبان
سن
مدرک
تست ورودی
متفرقه
۵٫از کی دنبال آوسبیلدونگ باشیم
۶٫از کجا آوسبیلدونگ پیدا کنیم
ازطریق پراکتیکوم
جشنواره های آوسبیلدونگ
موسسات غیرانتفاعی یا دولتی
اینترنت

 

پنج آوسبیلدونگ پرتقاضا و موردنیاز آلمان

با گذراندن دوره های آوسبیلدونگ در آلمان می توان زندگی شغلی خود را شروع کرد و امید داشت که در آلمان یک کار مناسب پیداخواهید کرد . بیش از ۳۵۰ نوع آوسبیلدونگ در آلمان ارائه می شود و دانستن اینکه کدام یک از آنها در آلمان موردنیاز و پرتقاضا هستند می تواند در انتخاب یک آوسبیلدونگ خوب و آینده دار به ما کمک کند.

۱٫ آوسبیلدونگ تکنیسین تاسیسات تبرید Mechatroniker/in – Kältetechnik
تکنیسین های این دوره آوسبیلدونگ در شرکت هایی مشغول به کارخواهند شد که مسئول ساخت, نگهداری و تعمیر سیستم های تهویه مطبوع و تاسیسات تبرید در سوپرمارکت ها, دفاتر شزکت ها, اداره جات و بیمارستان ها هستند.

مدت دوره آوسبیلدونگ : ۳٫۵ سال

این دوره بصورت Duale Ausbildung برگزار می شود یعنی بخش تئوری آن در مدارس حرفه ای تدریس می شود و بخش عملی آن در یک شرکت (محل کار) به کارآموز ارائه می شود.

 

۲٫ آوسبیلدونگ مددکار مراقبت از سالمندان Altenpfleger/in
وظیفه این افراد همانطور که از نامش پیداست مراقبت, نگهداری و حمایت و کمک از سالمندان نیازمند بصورت روزمره می باشد.

این دوره بصورت schulische Ausbildung و در یکی از مدارس عالی حرفه ای برای این رشته برگزار می شود هرچند در کنار آموزش تئوری کارآموز بایستی در خانه های سالمندان یا بیمارستانها دوره های کارآموزی Praktikum را با موفقیت سپری کرده باشد.

 

۳٫ آوسبیلدونگ راننده قطار (لوکوموتیوران) Eisenbahner/in – Betriebsdienst – Lokführer und Transport
فارغ التصیلان این دوره آوسبیلدونگ مدیریت و کنترل قطارهای مسافربری و باربری را یادمی گیرند.

مدت دوره آوسبیلدونگ : ۳ سال

 

۴٫آوسبیلدونگ برقکار صنعتی Elektroniker/in für Betriebstechnik
کار برقکار صنعتی نصب و تعمیر دستگاهها, ماشین آلات و تجهیزات برقی در صنعت است. آموزش کاربران دستگاههای برقی در اداره جات و همچنین کارخانه ها هم جزئی از وظایف برقکارصنعتی به حساب می آید.

مدت دوره آوسبیلدونگ : ۳٫۵ سال

 

۵٫ آوسبیلدونگ مکانیک فنی دستگاهها و تجهیزات گرمایشی, تهویه مطبوع و بهداشتیAnlagenmechaniker/in für Sanitär-, Heizungs- und Klimatechnik
فارغ التصیلان این دوره آوسبیلدونگ آموزشهای لازم و اساسی برای نصب سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع و همچنین مونتاژ و نصب لوله کشی آب و سرویس روشویی و توالت را فرامی گیرند.

مدت دوره آوسبیلدونگ : ۳٫۵ سال

 

آیا با وجود کار در آلمان کمک دولتی میگیریم

آیا اگر فلان مقدار یورو کار کنیم باز کمک دولتی میگیریم؟
این سوالی هست که خیلی ها میپرسند مثلا با ۴۵۰ یورو کار چقدر کمک دولتی میگیریم یا آیا با هزار یورو درآمد باز کمک دولتی شامل حال ما میشه ؟
خب من اینجا جواب سوال شما را میدم فقط یکم با ریاضی سروکار داریم .

☆ نکته مهم اینه که مقداری از درآمد شما برای دولت مهم نیست و اونو اول حساب میکنند و میذارن برای خودتون که بهش Freibetrag (میزان معافیت)میگن . مثلا اگر از ۴۵۰ یورو نتو (خالص) ۱۰۰ یورو Freibetrag داشته باشید برای دولت انگار شما ۳۵۰ یورو درآمد داشتید یعنی اون ۱۰۰ یورو مستقیم میره تو جیب شما.

☆ نکته دیگر اینه که شما باید قبل از محاسباتتون بدونین کمکی که دولت قبلا بهتون میکرد کلاًچقدر بوده، خرج شخصی + کرایه.

حال ۲ مثال میزنیم که کاملا روشن شه .

مثال اول :

-کمک دولتی قبل اشتغال ۷۰۰ یورو و درآمد ۴۵۰ یورو

حساب کردن Freibetrag :
قدم اول:

۱۰۰ یورو از هر درآمدی Freibetrag حساب میشه
۴۵۰ – ۱۰۰ =۳۵۰
قدم دوم :
اکر باقیمانده بالا ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو باشه ، ۲۰ درصد باز Freibetrag داریم.
۲۰% × ۳۵۰ = ۷۰ €
۳۵۰ – ۷۰ =۲۸۰€

قدم سوم :

اگر باقیمانده بالا ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو بود باز ۱۰ درصد Freibetrag حساب میشه که اینجا چون ۲۸۰ زیر این مقدار هست پس امکانش نیست
پس کلا شد ۱۷۰ یورو Freibetrag

۴۵۰ -۱۷۰ = ۲۸۰€
خب ۲۸۰ یورو درآمدیه که دولت با شما حساب میکنه اگر قبلا۷۰۰ یورو به شما میداده الان
۷۰۰ – ۲۸۰ = ۴۲۰
یورو میده ولی در کل شما
۷۰۰ + ۱۷۰ = ۸۷۰€
یورو از درآمد و کمک دولتی عایدتون میشه.

مثال دوم :
۱۰۰۰ یورو درآمد و ۷۰۰یورو کمک دولتی قبل اشتغال

قدم اول :

۱۰۰ یورو Freibetrag
۱۰۰۰ – ۱۰۰ = ۹۰۰
قدم دوم:
اگر باقیمانده بالا از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو بود ۲۰ درصد باقیمانده
۲۰ % × ۹۰۰ = ۱۸۰
پس تا الان
۱۰۰ + ۱۸۰ = ۲۸۰ € Freibetrag
۱۰۰۰ -۲۸۰ = ۷۲۰ €

قدم سوم :
از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ هم ۱۰ درصد که شامل نمیشه
پس ۲۸۰ یورو سهم شماست.
حال چون ۱۰۰۰یورو مالیات هم داره اول مالیات حساب میشه مثلا برای یک فرد مجرد در آخر از هزار یورو میمونه ۸۰۰ یورو پس درامد واقعی شما ۸۰۰ یوروس حال
۸۰۰ – ۲۸۰ = ۵۲۰
درآمدیه که دولت با شما حساب میکنه
اگر قبلا ۷۰۰ یورو میدادالان
۷۰۰ – ۵۲۰ = ۱۸۰ €
میده ولی درامد کل شما
۷۰۰ +۲۸۰=۹۸۰€
خواهد بود