نیدر زاکسن Lower Saxony

نیدر زاکسن ایالتی در شمال غربی آلمان است. این ایالت دومین ایالت بزرگ با مساحت ۴۷۶۲۴ کیلومتر مربع می باشد و چهارمین ایالت از نظر جمعیت است.(حدود ۷/۹ میلیون نفر)

نیدر زاکسن با دریای شمال،ایالت اشلسویگ-هولشتاین،هامبورگ،مکلنبورگ-فورپورمن، برندنبرگ،زاکسن آنهالت،تورینگا، راین وستفالن و هلند هم مرز می باشد.

مناطق شمال غربی نیدر زاکسن که در ساحل دریای شمال واقع شده فریسیان شرقی نامیده می شود،هفت جزیره فریسیان شرق منطقه توریستی مشهوری است.

نیمه شمالی نیدر زاکسن که به عنوان دشت های شمال آلمان شناخته می شوند به جز بخش هایی در نزدیکی تپه های برمه عموما مسطح اند.

شهرهای مهم نیدر زاکسن و مراکز مهم اقتصادی که در مرکز و جنوب این ایالت قرار دارند عبارتند از:

هانور، برنسویک، اسنابروک، ولفسبورگ، سالزگیتور، هیلدسگهام و گوتینگن.

تاریخچه

بیشتر مناطق این ایالت جز پادشاهی هانوور بودند،نیدر زاکسن تمام نشانه ها و سمبل های پادشاهی های گذشته را قبول کرد. ایالت نیدر زاکسن توسط ادغام ایالت هانور با سه ایالت کوچکتر دیگر در نوامبر سال ۱۹۴۶ به وجود آمد.

 

تاریخچه نیدر زاکسن به عنوان ایالت

 

اولین پارلمان نیدر زاکسن در دسامبر ۱۹۴۶ تاسیس شد. این پارلمان توسط اداره مسلط انگلیس تاسیس شد.

همان روز تاسیس پارلمان فوق به حزب سوسیال دموکرات رای داد. نخست وزیر وقت پنج حزب را راه اندازی کرد که وظیفه هرکدام ساختن دوباره ایالت بود. کابینه باید پیشرفت مواد غذایی و ساخت و ساز دوباره شهرهای تخریب شده را مدیریت می کرد.

بزرگترین مشکلی که دولت در اولین روزها با آن مواجه بود هجوم تعداد زیادی از پناهندگان از مناطق سابق آلمان شرقی بود.

بین سال های ۱۹۴۶ و ۲۰۰۴ مناطق مختلف ایالت به ۸ منطقه تقسیم شدند.

جغرافیا

 

موقعیت

نیدر زاکسن مرزهای طبیعی با دریای شمال و پایین و اواسط  رود الب دارد.

این ایالت تحت سلطه چندین رود بزرگ است که که از شمال ایالت می گذرند که شامل: امس،وسر،آلر،الب می شود.

بلندترین کوه در این ایالت ورمبرگ در هرز می باشد.

 

مناطق

نیدر زاکسن تقسیمات منطقه ای مشخصی دارد که این مناطق را از نظر تاریخی،جغرافیایی و فرهنگی مشخص می نماید.

آب و هوا

نیدر زاکسن آب و هوای اروپای مرکزی را دارد و در منطقه ای بین آب و هوای دریایی اروپای غربی و آب و هوای قاره ای اروپای شرقی قرار گرفته است.

 

اقتصاد

 

کشاورزی و دامداری همیشه یک عامل اقتصادی مهم در دولت بوده است.

شمال وشمال غرب نیدر زاکسن عموما از خاک ماسه ای تشکیل شده است که کشاورزی را سخت می سازد هم چنان در این مناطق علفزار و گاو داری شایع است. نیدر زاکسن در سال ۲۰۱۷ یک پنجم گاو داری، یک سوم خوک ها و نیمی از مرغ های آلمان را تشکیل می داد.  گندم،سبزی،گندم سیاه محصولات روز ایالت را تشکیل می دهند.

خاک مناطق جنوب و جنوب شرق بسیار حاصل خیز اند و کشاورزی در این مناطق عملکرد بسیار بالایی دارد.

یکی از محصولات اصلی دانه های نیشکر اند‌. این ایالت دارای یک صنعت غذایی بزرگ است که عمدتا در شرکت های کوچک و متوسط ​​(SME) سازمان یافته اند. معادن نیز یکی از عوامل در آمد نیدر زاکسن در طول قرن ها بوده اند. سنگ نقره از قرن ۱۲ یکی از پایه های اقتصادی مهم در کوه های هارز بوده است. استخراج آهن و نمک نیز یکی از منابع درآمد این ایالت محسوب می شود.

با وجود تولیدات کلی نسبتا کم، این ایالت یکی از منابع مهم نفت خام در اتحادیه اروپا است.

محصولات معدنی مانند زغال سنگ خام و آهن نیز هم چنان وجود دارند.

شرکت سازنده فولکس واگن با پنج شعبه هم چنان بزرگترین بخش خصوصی کارفرمای بخش خصوصی است‌. دفتر مرکزی آت در ولفسبورگ می باشد. سایر پایه های صنعتی این ایالت عبارتند از صنایع هواپیمایی،ساخت کشتی،بیا تکنولوژی و فولاد.

داروسازی در این ایالت نقش مهمی را ایفا می کند،هانور و گوتینگن دو دانشگاه بزرگ پزشکی این ایالت هستند. بیمارستان ها و اتو بوک در دودراشتات رهبر دنیا در علم پروتز هستند.

در اکتبر سال ۲۰۱۸ نرخ بیکاری ۵٪ بود که بالاتر از میانگین ملی بود.

 

سیاست

در سال ۱۹۴۸ سیاست این ایالت توسط مسیحیان دموکرات راست گرا و سوسیال دموکرات های چپ گرا اداره می شد.

نیدر زاکسن یکی از مناطقی بود که جنبش محیط زیست در پاسخ به حرکت دولت برای حفظ زباله های هسته ای در زمین را داشت. این حرکت باعث به وجود آمدن حزب سبز آلمان در سال ۱۹۸۰ شد.

قانون اساسی

شهر هانور بزرگترین شهر و پایتخت این ایالت می باشد. قانون اساسی خواستار ایالتی آزاد،جمهوری خواه،دموکرات،اجتماعی و از نظر طبیعی سالم است. حقوق انسانی جهانی مانند صلح، عدالت دستور العمل های مهم جامعه هستند.

محق آموزش است و حضور در مدارس یک امر واجب جهانی است.

همه مناطق ایالت فرمان دارند که از نظر مردم پیروی کنند که به وسیله انتخابات و همه پرسی ها مشخص می شود. رئیس دولت ایالت و وزیرش به وسیله پارلمان انتخاب می شوند.

ایالت فدرال جمهوری آلمان و نیدر زاکسن قدرت سیاست گذاری در سیستم مدرسه،تحصیلات تکمیلی،فرهنگ،رسانه و پلیس را داراست.

نخست وزیر

وزیر امور خارجه رئیس دولت ایالت است ،ایالات فدرال دارای وضعیت یک دولت هستند، این ایالت دفتر مدیریت دولتی ندارد اما عملکرد ها را بین شعبه های اجرایی پخش کردند.

پرچم

پرچم یک اسب سفید روی زمین قرمز را نشان می دهد که نشانه قدیمی مردم زاکسن است.

در افسانه ها آمده است اسب سمبل رهبر زاکسن ویدوکیند است. سفید و قرمز رنگ های امپراطوری روم هستند.