برفی سنگین بر بام خانه‌ها و شهرهای جنوب آلمان و شمال اتریش نشسته‌ است. شهرهای شرق رشته کوه آلپ به سختی از میان انبوه سفید برف دیده می‌شوند؛ طبیعتی زیبا و در عین حال خطرناک. ارتش برای روبیدن برف به کمک مردم شتافته است

۱۲ روز است که در جنوب آلمان و اتریش بارش برف ادامه دارد. جبهه هوایی که از غرب آلپ به این منطقه می‌رسد، همراه با بادهای شدید به کوه‌های سر به فلک کشیده آلپ برخورد می‌کند و به شکل برف پایین می‌آید؛ صدها سانتی‌متر برف که چیز چندان عجیبی در این منطقه نیست. کوه‌های ایالت‌های بایرن، بادن وورتمبرگ و شمال اتریش پوشیده از برفی است که سه متر ارتفاع آن شده و بر حجم آن هم‌چنان افزوده می‌شود.

در مناطق دورافتاده خیلی‌ها ناتوان از روبیدن برفی هستند که سنگینی آن می‌تواند سقف خانه‌شان را پایین بیارود. ارتش به این مناطق رفته تا به ویژه به داد خانواده‌هایی برسد که عضو جوانی ندارند و زور برف بر زور بازوی آنها می‌چربد. کافی است بارش برف ادامه پیدا کند یا لایه‌های زیرین برف منجمد شود تا ساختمان‌ها دیگر تاب وزن این حجم از برف را نیاورند. روبیدن چنین برفی کار ساده‌ای نیست.

ظرف ۱۰ روز ارتفاع برف در برخی مناطق به ۳۱۱ سانتی‌متر رسیده است. به گفته هواشناسان، چنین حجمی از برف در ارتفاعات بالای ۸۰۰ متر تنها هر ۳۰ تا ۱۰۰ سال می‌بارد. آنها هم‌چنین پیش‌بینی کرده‌اند که بارش برف در روزهای آینده ادامه خواهد یافت و حدود یک متر دیگر نیز بر ارتفاع برف افزوده می‌شود.

گیدو ولتس، مدیر هواشناسی شهر مونیخ گفته است: «در صورت ادامه بارش برف با شرایطی روبرو خواهیم شد که ترجیح می‌دهم درباره‌اش فکر نکنم.»

خطر ریزش بهمن نیز در چنین شرایطی هست. از علاقمندان به بازی‌های زمستانی و تورهای گردشگردی در این منطقه خواسته شده است پیست‌های اسکی را ترک کنند و از اسکی در خارج از پیست نیز به شدت پرهیز نمایند.